relacje z wycieczek pieszych i rowerowych
19 10 2021

RelacjeLicznik:

15226

60510

 


Szlak Wzgórz Szymbarskich
Wycieczka z Trampami

Opis: data: 23 listopada 2014, długość: 12km, liczba uczestników: 51, temperatura: 5-8, pogoda: początkowo pochmurno z lekką mgiełką, później do zakończenia słonecznie kierownik trasy: Krzysztof Jarzęcki
Trasa: Złota Karczma – Matarnia – potok Strzyża – Kokoszki – Smęgorzyno – jez. Otomińskie – Otomin
Statystyka: Suma podejść: 218.8m, maks wysokość: 236.6 m, min wysokość: 128 m, dług. trasy: 10.59 km, śr. szybk: 2.24 km/godz, śr. szyb marszu: 4.77 km/godz, czas marszu: 2 godz 13 min, czas postojów: 2godz 30min


Trasa wycieczki
Aby zobaczyć całą mapkę, kliknij na niej Mapa za zgodą: Google
Aby zobaczyć profil wysokości trasy - kliknij tutaj


        Na początku trasy w Złotej Karczmie pojawiła się wielka grupa chętnych do wędrówki , między innymi grupa z „Bąbelków”. Wystartowaliśmy z przystanku, na wysokości którego znajdowała się onegdaj dawna granica polsko-gdańska. Dawną „Kaszubską drogą” jak to opisywał Günter Grass doszliśmy do Matarni i lipową aleją na teren dworu. Tam zatrzymaliśmy się i przestawiłem krótką historię wsi oraz samego dworu.
        Nazwa Matarnia pochodzi od św. Materna (biskupa z Kolonii). Sama wieś powstała w XIII w. jako własność cystersów. Obecny dwór pochodzi z 1890 r. Najbardziej znanymi właścicielami była rodzina Roemerów. Max Roemer , syn Ottona był zagorzałym przeciwnikiem nazizmu za co został wysłany na front wschodni, gdzie zginął. We dworze stacjonował niemiecki sztab, później mieścił się tu radziecki szpital polowy.W latach 1949 – 1989 urządzono tu PGR, a aktualnie mieści się Ośrodek MONAR. Na liście zabytków znajduje się dwór, dwa budynki gospodarcze oraz aleja dworska.
        Idąc dalej szlakiem dotarliśmy do zabytkowego kościoła z XV w. pod wezwaniem św. Walentego, który został założony przez cystersów. Zajrzeliśmy do wnętrza , gdzie w głównym ołtarzu znajdują się barokowe obrazy św. Materna i św. Walentego. Dalej szlak prowadzi równolegle do torów Kolei Metropolitalnej do ogródków działkowych w pobliżu Kiełpinka, za którymi budowany jest duży zbiornik retencyjny na potoku Strzyża w sąsiedztwie nowego nasypu kolejowego.
        Potok Stzryża dług. ok. 13 km jest ostatnim dopływem Martwej Wisły przed jej ujściem do morza.Znajduje się w jego części rezerwat „Lasy w dolinie Strzyży”. Dawna linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła długości 19,5 km prowadziła przez Brętowo, Kiełpinek, Kokoszki, Leźno. Od Starej Piły łączyła się z linią Pruszcz – Kartuzy wybudowaną w 1886 r. Otwarcie tej linii nastąpiło 1.05.1914 r. Po I wojnie światowej w rejonie Kiełpinka powstała granica polsko-gdańska, gdzie były prowadzone odprawy paszportowe i celne.
        Po przejściu tunelem pod linią Kolei Metropolitalnej zatrzymaliśmy się na przerwę śnadaniową nad potokiem w sąsiedztwie nasypu dawnej kolei. Dalsza część wędrówki to przejście przez osiedle Kokoszki a następnie przez szosę kartuską do sąsiedniego lasu. Scieżką leśną dotarliśmy do skraju Smęgorzyna a następnie do miejsca upatrzonego na ognisko (na skraju lasu za bagienkiem). Przy ognisku nie zabrakło tradycyjnych kiełbasek, herbatek i domowych nalewek. Ponieważ było jeszcze dużo czasu do odjazdu autobusu więc pozwoliliśmy sobie również na śpiewy. Niestety do końca ogniska wytrwało tylko 20 osób, reszta popędziła na wcześniejsze autobusy mimo wspaniałej pogody. Najbardziej wytrwali doszli jeszcze do jeziora Otomińskiego, gdzie pod zabytkowymi dębami wykonano pamiątkowe zdjęcia.
        Kolejny punkt to restauracja rybna w Otominie gdzie zaserwowano nam zupę rybną z dodatkowym rakiem. Po skonsumowaniu potraw doszliśmy spokojnie do przystanku autobusu nr 174 skąd odjechaliśmy o godz. 15,05.
Opracował: Krzysztof Jarzęcki

Zdjęcia z trasy
Autor zdjęć: TDu - Tomek

Śpiewy przy ognisku
Autor filmu: TDu - Tomek


Przy ognisku
Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

wykonał: TDu     email:tdu1311@o2.pl   


relacje ogladało: 680 osób
Strona dostępna pod adresami:   naszewedrowanie.glt.pl,   tdu.glt.pl